Akreditif Süreci

Akreditif Süreci
Akreditif işleyişi tahmin edilenin aksine gerektiğince kolay çalışan bir prosestir. Bu proses ortamında genel mantık, akreditif doğrultularının üzerlerine düşen sorumluluklarını doğru bir şekilde ve akreditifte dilenen vakit ortamında yerine getirmeleridir. Aşağıda akreditif düzeneğinin işleyişini başından sonuna kadar daha detaylı bir biçimde görebilmekteyiz.

a) İlk aşamada dışalımçı ve ithalatçı aralarında alım-satım sözleşmesi düzenler ve ödeme şeklinin akreditifli olacağını belirlerler. Bu sözleşme doğrultular arasında imzalanacak bir uyuşma olabileceği gibi, proforma faturalar da sözleşme aracı olabilir. Sadece sözleşme varsa, proforma faturada yer alan bütün detaylar sözleşmede de yer almalıdır.

b) Her iki doğrultu arasında varılan mutabakat sonucunda, ithalatçı (amir), bankasına (amir banka), dışalımçı (lehdar) lehine akreditif açılması amacıyla müracaatte bulunur.

c) Akreditif açılmasının sonrasında amir banka akreditifin açıldığını dışalımçının ülkesindeki muhabir bankasına haber verir.

d) Muhabir banka da akreditifi inceleyerek dışalımçıya akreditifin açıldığına dair ihbarda bulunur.

e) İhbarı alan dışalımçı, akreditif şartlarına göre hareket eder, sözleşme hususu malları tespit edilen vakit içersinde ithalatçıya gönderir.

Bunu da oku :  Serbest Bölgeler
f) Bu prosedürü yapar iken aynı vakitte da mallarla alakalı belgeleri muhabir bankaya teslim ederek dışalım bedelinin (akreditifte belirti edilen ödeme şekline göre) kendine ödenmesini talep eder.

g) Muhabir banka da kendine ibraz edilen belgelerin akreditif şartlarına ideal olup olmadığını inceler ve ideal bulduğunda da kendi römiz mektubunu da ekleyerek amir bankaya gönderir.

h) Amir banka da kendine gönderilen belgeleri inceler ve ideal bulunması halinde da ithalatçıya açıklamada bulunur.

ı) İthalatçının akreditif açma şekline göre alakalı hesabı borçlandırılır ve tahsilat yapılır. Akreditif hususu belgeler ithalatçıya teslim edilir.

i) Belgeleri teslim alan ithalatçı da belgeleri ibraz ederek malları gümrükten çeker.

Akreditifin Tarafları:
Akreditif asli olarak dört doğrultulu bir işlemdir;

Amir (İthalat yapan): Akreditif açan doğrultu, yani alıcı doğrultu amir olarak adlandırılır. Satıcı ile yaptığı mal alım uyuşmasına ideal şartlarda akreditifi açmak amacıyla bankasına talimat verir.

Amir Banka: Alıcının müracaatı ile akreditifi işleme koyan bankadır. İhracatçının lüzumlu belgeleri kusursuz teslim etmesi halinde akreditif bedelini ithalatçı adına ödeme yükümlülüğü tespit edilen doğrultutır.

7 Aralık 2023 tarihinde yayınlandı, 242 kez okundu

En Çok Okunan Yazılar

 • Tek Pencere Sistemi
  Tek Pencere Sistemi
  7 Aralık 2023

  Bir dışalım ya da dışalım prosedürü yalnızca bir alım satım ve gümrükte tahsil edilen vergilerden ibaret bir prosedür değildir. Bir dışalım ya da dışa...

 • Akreditif Süreci
  Akreditif Süreci
  7 Aralık 2023

  Akreditif işleyişi tahmin edilenin aksine gerektiğince kolay çalışan bir prosestir. Bu proses ortamında genel mantık, akreditif doğrultularının üzerle...

 • MENŞE BEYANINDAKİ GELİŞMELER
  MENŞE BEYANINDAKİ GELİŞMELER
  7 Aralık 2023

  Menşe kanıt belgelerinin gümrüğe beyanı/veya beyan edilmemesi uzun bir vakitdir gümrük camiasının gündeminde. Bilindiği üzere prosedüriş dönemde iki d...

 • İthalat Nasıl Yapılır ?
  İthalat Nasıl Yapılır ?
  7 Aralık 2023

  Günümüzde iletişim yollarının ucuzlaması ve çeşitlenmesi neticesinde en uzaktaki nokta bile bize bir adım kadar yaklaşmıştır. Herkesin kullandığı k...

 • Lojistik & Gümrükleme nedir?
  Lojistik & Gümrükleme nedir?
  7 Aralık 2023

  Lojistik; bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, gümrükleme, ambalajlama, dağıtım gibi bütün süreçlerini ifade eder. B...

Tüm Yazılar »